Skip To Main Content

Beaverton Schools

Staff Directory

Search for staff member

Administration

Matthew Smith

Matthew Smith

PRINCIPAL
Kristy Brady

Kristy Brady

ASSISTANT PRINCIPAL
Kimberly Haskins

Kimberly Haskins

ASSISTANT PRINCIPAL

Office Support

Anne Arce-Irwin

Anne Arce-Irwin

OFFICE ASSISTANT IV
Amy Marks

Amy Marks

REGISTRAR
Rosanne Petersen

Rosanne Petersen

OFFICE ASSISTANT II
Allison Ziarnik

Allison Ziarnik

OFFICE ASSISTANT II

Teachers

Laurie Barbis

Laurie Barbis

LANGUAGE ARTS
Nathan Berne

Nathan Berne

SOCIAL STUDIES
Makenna Blix

Makenna Blix

PE/HEALTH
Robert Boles

Robert Boles

VOCAL MUSIC, BAND
Jean Paul Botto Vasquez De Vel

Jean Paul Botto Vasquez De Vel

BILINGUAL FACILITATOR I
Jennifer Brooks

Jennifer Brooks

SCIENCE TEACHER
Christina Causey

Christina Causey

MATH TEACHER
Dylan Chambers

Dylan Chambers

PE/HEALTH
Sydney Chehab

Sydney Chehab

SCIENCE TEACHER
Douglas Cohen

Douglas Cohen

MATH TEACHER
Thomas Connor

Thomas Connor

LANGUAGE ARTS
Leah Freedman

Leah Freedman

SCIENCE TEACHER
David Gilde

David Gilde

ESL TEACHER
Adrienne Gillespie

Adrienne Gillespie

LANGUAGE ARTS
Mikaela Gladstone-Saucedo

Mikaela Gladstone-Saucedo

DRAMA, ART
Sarah Glosier

Sarah Glosier

SPEECH PATHOLOGIST
Colleen Halley

Colleen Halley

RESOURCE ROOM TEACHER
Kristina Hansmann

Kristina Hansmann

PE/HEALTH
Ryan Harding

Ryan Harding

MATH TEACHER
Kristin Hayward

Kristin Hayward

LANGUAGE ARTS, INTERNATIONAL BACCALAUREATE COORDINATOR
Aubrey Hill

Aubrey Hill

MATH TEACHER
Robert Hillhouse

Robert Hillhouse

SOCIAL STUDIES
Kirk Koehler

Kirk Koehler

SCIENCE TEACHER
Mikhela Kurzhal

Mikhela Kurzhal

LANGUAGE ARTS
Vivi La

Vivi La

INDEPENDENT SKILLS CENTER
Miranda Lahr

Miranda Lahr

LANGUAGE ARTS
Mike Lebsock

Mike Lebsock

SOCIAL STUDIES
Adam Lee

Adam Lee

SOCIAL STUDIES
Benjamin Lloyd

Benjamin Lloyd

SECONDARY TEACHER, TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Tina Maokhampio

Tina Maokhampio

MATH TEACHER
Kathleen Mcclain

Kathleen Mcclain

RESOURCE ROOM TEACHER
Christopher Miller

Christopher Miller

SOCIAL STUDIES
Jesus Nunez-De La Pa

Jesus Nunez-De La Pa

COMPUTER/SECONDARY
Rachel Oshitelu

Rachel Oshitelu

PE/HEALTH
Brian Phelps

Brian Phelps

SCIENCE TEACHER
Jordan Rick

Jordan Rick

ART, DRAMA
Stacy Schmidt

Stacy Schmidt

STRUCTURED ROUTINES CENTER
Bradley Shick

Bradley Shick

PE/HEALTH
Maria Del Carmen Stepien

Maria Del Carmen Stepien

SPANISH
Paul Swardstrom

Paul Swardstrom

BAND
Christina Taylor

Christina Taylor

SCIENCE TEACHER
Kori Taylor

Kori Taylor

SPANISH
Joshua Tran

Joshua Tran

MATH TEACHER
Tiffany Tran-Parta

Tiffany Tran-Parta

COMPUTER/SECONDARY
Asha Whittle

Asha Whittle

ART
Emily Zien

Emily Zien

PE/HEALTH
Andee Zomerman

Andee Zomerman

LANGUAGE ARTS

Student Services

Noah Bolls

Noah Bolls

LIBRARY MEDIA ASSISTANT
Jeffrey Borcean

Jeffrey Borcean

TECHNOLOGY SUPPORT SPECIALIST I
Allyson Edwards

Allyson Edwards

ACADEMIC COACH
Sarah Glosier

Sarah Glosier

SPEECH PATHOLOGIST
Allysa Gonzales

Allysa Gonzales

SOCIAL WORKER
Colleen Halley

Colleen Halley

RESOURCE ROOM TEACHER
Kristin Hayward

Kristin Hayward

LANGUAGE ARTS, INTERNATIONAL BACCALAUREATE COORDINATOR
Laura Hoffar

Laura Hoffar

TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Vivi La

Vivi La

INDEPENDENT SKILLS CENTER
Benjamin Lloyd

Benjamin Lloyd

SECONDARY TEACHER, TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Trent Marshall

Trent Marshall

RESPONSIBILITY INCREASE
Kathleen Mcclain

Kathleen Mcclain

RESOURCE ROOM TEACHER
Sarah Nelson

Sarah Nelson

COUNSELOR
Jesus Nunez-De La Pa

Jesus Nunez-De La Pa

COMPUTER/SECONDARY
Hope Pearson

Hope Pearson

COUNSELOR
Patricia St Amand

Patricia St Amand

PSYCHOLOGIST
Emily Townsend

Emily Townsend

COUNSELOR
Tiffany Tran-Parta

Tiffany Tran-Parta

COMPUTER/SECONDARY

Para Educators

Magdalena Cisneros

Magdalena Cisneros

PARA EDUCATOR II
Royshad Curry

Royshad Curry

PARA EDUCATOR II
Emmah Hargenrader

Emmah Hargenrader

PARA EDUCATOR II
Rachel Hills

Rachel Hills

PARA EDUCATOR II, CROSSING GUARD
Mairead Mccabe

Mairead Mccabe

PARA EDUCATOR II
Amaris Moss

Amaris Moss

PARA EDUCATOR II
Melanie Norby

Melanie Norby

PARA EDUCATOR II
Xuemei Qian

Xuemei Qian

PARA EDUCATOR II
Daniel Rodriguez

Daniel Rodriguez

PARA EDUCATOR I
Abbie Simmons

Abbie Simmons

PARA EDUCATOR II
Precila Unadkat

Precila Unadkat

PARA EDUCATOR II

Nutrition Services

Toyoko Easterday

Toyoko Easterday

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I, CROSSING GUARD
Katie Mori

Katie Mori

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Danelle Nakooka

Danelle Nakooka

NUTRITION SERVICES LEAD II
Selina Rincon

Selina Rincon

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I, CROSSING GUARD
Yunning Ye

Yunning Ye

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I

School Support

Taylor Mackaben

Taylor Mackaben

CUSTODIAL FOREMAN II
Grant Nelson

Grant Nelson

CUSTODIAN I
David Salgado Gil

David Salgado Gil

CUSTODIAN I
Nestor Solis

Nestor Solis

CUSTODIAN II
Anel Vidal Ochoa

Anel Vidal Ochoa

CUSTODIAN II